Skip to content
Valga Priimetsa Kool

Valga Priimetsa Kool

  • Meie kool
    • Kontakt
    • Söökla
    • Raamatukogu
      • RIKSWEB
    • Kooli hümn
    • Ajalugu
  • Inimesed
    • Juhtkond
    • Õpetajad
    • Õppenõukogu plaan 2025/2026
    • Tugisüsteem
    • Hoolekogu
      • Hoolekogu tööplaan 2025/2026
      • Hoolekogu tööplaan 2024/2025
      • Hoolekogu tööplaan 2022/2023
      • Aruanded
      • Hoolekogu moodustamise kord ja töökord
    • ÕPILASESINDUS
      • Õpilasesinduse koosseis
      • ÕE tööplaan 2025/2026
      • ÕE põhikiri
    • Parimad õpilased
    • Tunnustamine
      • AASTA ÕPETAJA
      • HEA LAPS
      • AASTA KODANIK
    • Vilistlased
      • VVG medalistid
    • Tööpakkumised
  • Õppetöö
    • Tunniplaan
    • Koduklassid
    • Päevakava
    • Trimestrid ja koolivaheajad
    • Eksamite ja tasemetööde ajad
    • Karjääritöö koolis
      • Karjääri tööplaan 2024/2025
      • Karjääridokumendid ja tegevused 2018/2019
      • ARHIIV
        • Karjääridokumendid ja tegevused 2017/2018
        • Karjääridokumendid ja tegevused 2016/2017
        • Karjääridokumendid ja tegevused 2015/2016. õa
  • Dokumendid
  • Projektid
    • Koolihoone renoveerimine
    • Keelekümblus
    • TEK
    • TORE
      • TORE 2019/2020
      • TORE 2018/2019
      • TORE 2017/2018
      • TORE 2016/2017
      • TORE 2015/2016
      • T.O.R.E. laager
    • KIK-i loodusprojektid
    • HEATEGEVUS
    • Kiusamisest vaba kool
    • VEPA
    • Liikuma kutsuv kool
    • Lõppenud projektid
  • E-Internet
    • ePost
    • Stuudium
    • VPMK digiblogi
    • Kasulikud lingid
    • Moodle
  • Eesti
    • Русский
  • Home
  • Õppekäigud
  • Õppereis Tallinna: köögisaladused ja suur teater

Õppereis Tallinna: köögisaladused ja suur teater

Posted on 8. May 20268. May 2026 By Administraator
Õppekäigud

Mõned päevad tagasi sõitsime õppereisile Tallinna – linna, mis üllatab alati omamoodi. Seekord ootas meid ees midagi ebatavalist: kaks väga erinevat, kuid võrdselt põnevat külastust – kiirtoidurestoran LIDO ja maailmakuulus Rahvusooper Estonia.

LIDO köögis: noored kokad tegutsemas

Meie esimene peatus oli Solaris-kaubanduskeskuses asuv kiirtoidurestoran LIDO, kus meid ootas ees projekti raames tasuta korraldatud töötuba. Esmalt tutvustati meile restorani südant – kööki: kuidas see on üles ehitatud, millised on tootmisprotsessid ja kuidas tagatakse toidu kvaliteet. Seejärel jalutasime klientide saalis ja mõistsime, kui palju tööd peitub selle taga, et külastajal oleks mugav ja hea.

Siis saabus kõige põnevam hetk – meid jagati kolme rühma. Esimene rühm valmistas magustoite, teine valmistas pitsat ja kolmas tegeles salati ning friikartulitega. Kõik töötasid innukalt ja loominguliselt, ning tulemus ei lasknud oodata – lõpuks istusime koos laua taha ja nautisime oma kätetööd. Toit maitsesid seda paremini, et olime ise selle valmistanud.

Estonia – teater, mis sündis rahva südamest

Teine külastus viis meid ajalooliselt rahvuslikku paika – Rahvusooper Estoniasse. See teater ei ole lihtsalt hoone: see on eesti rahva tahte ja uhkuse sümbol. Kõik sai alguse 1865. aastal, kui Tallinnas asutati laulu- ja mänguselts „Estonia“. Sajandi alguses unistasid eestlased päris oma suurejoonelisest teatrist ning hakkasid selle jaoks raha koguma – korraldati tuluõhtuid ja müüdi 25-rublaseid osatähti. 1906. aastal alustas tegevust professionaalne teater Estonia. Hoone ehitati soome arhitektide Armas Lindgreni ja Wivi Lönni projekti järgi juugendklassitsistlikus stiilis ning avati pidulikult 24. augustil 1913 William Shakespeare’i „Hamletiga“. Tollal oli see Tallinna suurim uusehitis.

Kulisside taga – teatri varjatud maailm

Meie giid, A. Laas , juhtis meid läbi kogu teatrimaja nurgad, mida tavakülaline enamasti ei näe. Alustasime elegantse Valge saalist, mis oma valguse ja kaunidusega jättis kustumatu mulje. Seejärel sisendasime suure saali – see avar, kaunistustega kroonitud ruum mahutab üle 800 pealtvaataja ja on kuulnud sajandeid maailmamuusikat ning balletti.

Kõige põnevam oli aga kulisside taha pääsemine. Seal avastas meie ees tohutu varjatud maailm: kostüümide valmistamisega tegelev õmblustsehh, kus meistrid käsitlesid õrna kangast ja tikandeid; dekoratsioonide töökoda, kus suured lavapildid sünnivad käsitsi; grimmiruumid, kus kunstnikud muudavad näitlejad teisteks inimesteks, elusolenditeks või lausa fantaasiaolenditeks; ning butafooride töökoda, kus valmistatakse lavalised rekvisiidid – mõõgad, karikad, ehted – mis lähedalt vaadatuna paljastavad oma saladused.

Proovisaal avas pilgu sellele, kuidas sünnib etendus – pikad ja nõudlikud proovid, kus tantsusammud lihvitakse täiuslikkuseni. Lavamehed, kes iga õhtu liigutavad suuri dekoratsioone, töötavad täpsusega nagu kellaosad: üks vale liigutus ja terve lavapilt võib kokku kukkuda. Meid üllatas ka see, et teatri kollektiivis töötavad esindajad paljudest erinevatest riikidest – see teeb Estonia tõeliselt rahvusvaheliseks kunstikojaks.

Tänusõnad ja meenutused

See sõit jättis meie kõikide südametesse midagi erilist – pärissõnade asemel on parem öelda nii: Tallinn on linn, mis annab alati rohkem, kui ootad. Oleme tänulikud, et saime näha, kuidas sünnib toit köögis ning kuidas sünnib kunst laval. Artikkel on uuendatud! Tänulõiku lisati järgmine tekst (pärast Nikolai Žukovi mainimist):

Siiralt täname ka restoran LIDO’t projekti korraldamise eest ning eriti Kristina Birzgalet, vahetusevanemat, kelle asjatundlikkus, soojus ja entusiasm muutsid selle projekti tõeliseks elamuseks. Tänu temale ei tundnud me end köögis võõrastena – ta jagas oma teadmisi ja nakatavat rõõmu nii, et iga meist tundis end päris kokana.

Samuti avaldame südamlikku tänu kõigile restoran LIDO töötajatele, kes suhtusid meie „sissetungisse” oma tööruumi suure kannatlikkuse ja lahkusega – teie professionaalsus ja hea tahe ei jäänud märkamata.

Erilise tänu pälvib Alina Korsmik, kelle ettevõtlik vaim ja soe südamlikkus tegid teatrieksursioonist unustamatu elamuse – tema energiata poleks see kõik teoks saanud, kes enne ekskursiooni käimist viis meie klassis läbi põneva teatritunni, äratades meis huvi ja uudishimu ning valmistades meid suurepäraselt ette selleks, mida nägime – kelle ettevõtlik vaim ja soe südamlikkus tegid teatrieksursioonist unustamatu elamuse. Tema energiata poleks see kõik teoks saanud.

Täname ka Nikolai Žukovi, kes lahkelt tagas meile transpordi ning tänu kellele jõudsime mugavalt kohale ja tagasi. Sellised inimesed teevad koolipäevad väärtuslikumaks.

Loodame, et selliseid õppereise tuleb veel – need laiendavad silmaringi, tugevdavad kokkukuuluvust ja näitavad, et maailm on palju suurem ja huvitavam, kui õpikutes kirjas.

Fotod

Post navigation

❮ Previous Post: Lõpuaktus
Next Post: Emadepäev ❯

Loovtöö – video meie koolist. Autorid: Tatjana Nevolihhina ja Vitkoria Serpova

http://vpmk.edu.ee/wp-content/uploads/2024/05/Tere-tulemast-Valga-Priimetsa-Kooli.mp4

TÖÖPAKKUMISED

Valga Priimetsa Kooli arengukava 2023-2028

Tähtis info

  • Info eestikeelsele õppele ülemineku kohta
  • Tähtis info kooli külastamise kohta
  • Huviringid 2024/2025
  • Huviringis osalemise avaldus (RU)

Sündmused

  • 06.05 valikeksam
  • 06.05 spordipäev
  • 08.05 VKOK avatud uste päev
  • 08.05 emadepäeva kontsert
  • 08.05 maastikuteatejooks
  • 13.05 ICCS test, 8B klass
  • 14.05 “Noor Meister” VOCO
  • 18-22.05 kevadine õuesõppenädal
  • 19.05 Kergejõustiku MV U14-U20
  • 22.05 Kergejõustiku MV U10-U12
  • 22.05 Viimane koolikell 9.kl
  • 04.06 Direktori vastuvõtt
  • 09.06 Lõpuaktused 1.-8. klass
  • 10.-17.06 täiendav õppetöö

Koolipsühholoogide tasuta nõuandetelefon lastele, õpetajatele ja lastevanematele

Jooksev info

  • Alates 01.09.2022 avatakse uksed (1.-3. klassid sisehoovist ja 4.-9. klassid Vabaduse tänavalt) kell 07:30. 

Kontakt

Vabaduse 13, 68204 Valga
+372 766 3852
post@vpmk.edu.ee

CodeWeek Tervist Edendav Kool Liikuma kutsuv kool TORE Kiusamisest vabaks! minukarjäär.ee
Keelekümblusprogramm Digipööre HARNO VEPA Koolirahu
  • Facebook

Valga Priimetsa Kool

Theme: Oceanly by ScriptsTown