Ajaleht “Valgamaalane” kirjutab meist

26. november 2016 Ajaleht „Valgamaalane“. Sirje Lemmik “Teistest rahvustest lapsed õpivad Valgas edukalt eesti keelt“:
6114635t100h3e23
Valga Priimetsa kooli 9. klassi õpilased Kirill Lepman ja Arina Japrintseva on õppinud eesti keelt esimesest klassist ning räägivad seda hästi. Erinevate keelte oskamist peavad noored väga oluliseks.   Foto: Arvo Meeks / Valgamaalane

 Muukeelsed lapsed saavad Valgas eesti keelt õppida juba kolmandast eluaastast. Edukas keeleõpe tõi kahele linna hariduasutusele hiljuti ka tunnustuse.
«Kuna ema räägib eesti keelt, siis esimesse klassi tulles oskasin seda juba küll. Koolis olen juurde õppinud nii kõnekeelt kui grammatikat. Kõiki aineid, välja arvatud füüsika, omandame eesti keeles. Minule ei ole see valmistanud mingeid raskusi,» sõnas Priimetsa kooli 9. klassis õppiv Arina Japrintseva ilusas eesti keeles.
«Mina ei rääkinud kooli tulles eesti keelt ja seetõttu oli algus päris raske. Praegu räägime vahel ka kodus venna ja emaga seda. Eesti keele omandamine pole olnud kerge – alles tagantjärele tundub see lihtne. Inglise keele õppimine on minule isegi lihtsam olnud,» sõnas tema klassikaaslane Kirill Lepman. Mõlemal suheldakse kodus vene keeles.
Parim võimalik otsus
Noored olid arvamusel, et otsus alustada esimesest klassist õpet eesti keeles oli nende vanemate parim otsus. «Osates eesti, vene ja inglise keelt, on tulevikuväljavaated palju paremad kui nendel, kes ei valda eesti keelt,» arvas Arina.
«Tulevikus saab minna edasi õppima, kuhu süda soovib: takistusi pole. Tahan õppida võõrkeelte õpetajaks, kuna ka koolis on lemmikained keeled,» sõnas Kirill.
Arina ei ole veel otsustanud, mis ametit omandama hakkab, kuid koolis on tema lemmikõppeained keeled ning ajalugu ja ühiskonnaõpetus. Mõlemad noored jätkavad haridusteed Valga gümnaasiumis.
«Soovitan kõigil vene rahvusest lastel tulevikku silmas pidades alustada õpinguid keelekümblusklassis. Selleks ei pea alustama kooliteed eesti koolis, vaid saab venekeelses keskkonnas kenasti selgeks õppida eesti keele,» arvas Arina.
Just keelekümbluse edukas käivitumine tõi koolile tunnustuse hiljutisel konverentsil. Priimetsa kooli direktor Marina Krotova tõdes, et tunnustus tõi kollektiivile palju rõõmu. «See on suure töö tulemus ja innustab pingutama veel rohkem”.
Loe edasi