Karjääripäeval tutvustati 10 erinevat elukutset ja ametit

Valga Priimetsa Kooli esimese õppeveerandi viimane päev oli erinev kõigist eelnevatest. Kuigi ka varem on sel päeval läbi viidud õpi- ja töötubasid, on neid juhendanud oma kooli õpetajad või gümnasistid. Nüüd oli see päev vaid külaliste päralt. Külalisteks olid kutsutud inimesed, kes tutvustasid ühel või teisel moel oma elukutset. Valituks osutusid need ametid, mida õpilased küsitluses pakkusid, kelleks nad tahavad saada või tulevikus õppida. Nii saigi kutsutud kõige enam pakutud elukutsete esindajad: tuletõrjuja – päästeametnik, politseinik, arst, koerte dresseerija, arhitekt, kunstnik, tantsija, sõjaväelane, lilleseadja, õpetaja. Loomulikult olid kohal ka Rajaleidja karjäärispetsialistid Tuuli Mekk ja Jelena Kalamees, kes tutvustasid erinevaid elukutseid ja õpetasid, kuidas valida tuhandete seast endale just see kõige sobivam ja õige.

Valga Päästeamet saatis kooliõuele ühe meeskonna koos päästeautoga. Lastel oli uudistamist ja küsimusi palju. Õpilased nägid ja said katsuda pikki voolikuid, lõikurit, mida kasutakse avariidel kui on vaja kannatanuid autodest välja lõigata, ülerõhu ventilaatorit, millega tuulutatakse suitsu täis ruume ja palju muudki.

Kooliõues kohtusid õpilased koerte dresseerija Jana Juhkami ja tema abilisega. Kaasas olid neil kaks armsat koera, kelle sõnakuulelikkus ja armsus panid lapsi ahhetama! Dresseerijad rääkisid koera võtmisel tulenevast vastutusest ning et vastutusega peab kaasnema ka suur armastus looma vastu.

Noorsoopolitseinikud Linda Oks ja Thea Tekkel rääkisid liiklusohutusest ja kaasnevatest ohtudest pimedal ajal. Kunstiõpetaja Ülla Blaasen joonistas koos lastega portreesid, mille modellideks olid õpilased. Portreed valmisid kõigi ühistööna nii, et iga laps sai pildi valmimisel kätt proovida. Portreed olid nii tõetruud, et modelli võis lausa ära tunda. Pildid pannakse koolis üles novembris kunstikuul.

Sagimist jätkus florist Rena Arikaineni töötoas, kus valmisid toredad roosilised sügiskimbud. Eriti usinad olid poisid! Juhendaja oli rahul, et lastel oli suur huvi lilleseadmiskunsti vastu ning et kõik tahtsid oma tööd koju vanematele viia.

Ka tantsuõpetaja Kerli Jänes jäi laste tantsuhuvi- ja oskusega väga rahule. Kui Kerli ise ütleb, et ta on rohkem Zumba tantsutreener, siis tundus, et meie lastele just selline kuum ladina-ameerikalik stiil meeldib. Ja taas rõõmustas noormeeste agar kaasatantsimine!

Meie kooli vilistlane Talliinna Tehnikaülikooli Tartu filiaalis arhitektuuri õppiv Artur Kulikovitš tutvustas arhitekti ametit. Elukutse soosib joonistamisoskust, loomingulisust, head suhtlemist ja võõrkeelteoskust. Arturi kaasahaarav esinemine paelus nii õpilasi kui õpetajaid.

Sõjaväelase ametit kedagi tutvustama leida oli üpris keeruline. Siin tulid abiks head sõbrad militaarajaloomuuseumist ja Meelis Kivi abil õnnestus kooli kutsuda veebel Igor Novitski, kes rääkis kärjäärivõimalustest kaitseväes.

Doktor Aasa Põder ja oma kooli õpetaja Oksana Avramenko rääkisid lastele aga oma ametite võludest ja seda, miks nad just nooruses sellised elukutsevalikud tegid. Kui tahad saada heaks arstiks või heaks õpetajaks, ei piisa vaid koolitarkusest, neid ameteid peab armastama ning see „miski“ peab olema inimesele kaasa antud.

Neli tundi möödus kiiresti. Kui hommikul oli õues päris külm ning esimestel tundidel väikestel lastel õues päris jahe, muutus päev soojemaks. Lapsed arvasid, et selliseid päevi võiks koolis olla veelgi! Eks tunnis omandatud õpitarkusi tuleb osata tasapisi elus rakendada ning selleks meie – õpetajad ju olemegi, et aidata leida igaühel üles see „miski“!

Suur aitäh kõikidele headele inimestele, kes sel päeval olid nõus Valga Priimetsa Kooli lastele oma ametit tutvustama tulema ning kelle toel KARJÄÄRIPÄEV sai teoks!

Tänukirjad

Valgamaalase artikkel

Fotogalerii