Keelekümblus
Haridusminister Tõnis Lukas on tõdenud, et keelekümblusprogramm on justkui haridussüsteemi väike mudel: „Eesti keelekümblusprogramm hõlmab erinevaid sihtrühmi. See on üks programmi edu aluseid, et arendamistegevuses on õpetajate kõrval oma roll nii õpilastel kui ka haridusametnikel. Metoodikast ning materjalidest on saanud tegijate ja kasusaajatena osa nii eesti kui ka vene õppekeelega koolid. Osake sellest tööst sai hinnangu ülemaailmses PISA-uuringus, kus Eesti õpilased saavutasid väga häid tulemusi.”
MIS ON KEELEKÜMBLUS?
Keelekümblus on üks tõhusamaid kakskeelse õppe viisidest. Selle eeliseks ja tugevuseks on süsteemsus, metoodiline ühtsus ja teaduslik läbitöötatus.
Keelekümblus on õppevorm, mida rakendatakse Eestis riikliku programmina – eesti keele kui teise keele paremaks omandamiseks. Keelekümblusprogrammis õpitakse vähemalt 50% ainetest sihtkeeles ehk eesti keeles. Metoodika võimaldab lapsel omandada eesti keelt kõrgel tasemel, sealjuures kahjustamata tema emakeelt. Eesti keelt õpitakse seda aktiivselt kasutades, sh erinevaid aineid õppides. Keelekümbluse eesmärgiks on võrdselt head oskused nii emakeeles kui ka eesti keeles.
IDEE JA VISIOON
Keelekümblusprogrammi lõpetajad tulevad hästi toime Eesti ühiskonnas, säilitades oma rahvusliku identiteedi. Mitmekeelsus on paljukultuurilises maailmas toimetuleku võti.
KEELEKÜMBLUSPROGRAMMI EESMÄRK ON, ET ÕPILASED:
- jõuavad ea- ja võimetekohaselt edasi kõigis õppeainetes;
- saavad eesti keelest aru ning räägivad, loevad ja kirjutavad eesti keeles, suudavad jätkata õpinguid nii eesti kui ka vene keeles;
- valdavad vene keelt eakohasel tasemel;
- säilitavad oma rahvusliku identiteedi;
- mõistavad ning väärtustavad eesti ja vene kultuuri.
KEELEKÜMBLUSE PÕHIMÕTTED
- üks õpetaja – üks keel;
- «rääkivad seinad»;
- õpilased istuvad rühmades;
- õpetaja ja õpilaste kõneaktiivsus 80/20;
- eesmärgistatud õppimine;
- peegeldamine/refleksioon;
- aktiivõppemeetodite kasutamine.
***************************************************************************
KOOL PÄLVIS KEELEKÜMBLUSE TUNNUSTUSE
Keelekümblus – mis see on?
Keelekümblus meie koolis
LAK õppe üritused aprill 2016
LAK-õppe kuu 2011 üritused
Valgamaalane 2001 september
Valgamaalane 2001 oktoober
Valgamaalane 2002 oktoober
Valgamaalane 2013 november