Viljaterast leivani

18.oktoobril toimus 2B; 3B ja 4B klassi õpilaste ühine ekskursioon Eesti Põllumajandusmuuseumi Ülenurmes, kus osalesime õppeprogrammis “Viljast leivani”.
Selle ekskursiooni eesmärgiks oli tutvustada lastele vilja teekonda – seemnest leivani. Anda teadmisi erinevatest teraviljasortidest, põllutöödest nagu kündmine, külvamine ja viljalõikus.
Muuseumitund koosnes kahest erinevast osast – rukkiküünist ja leivateost. Kuna meie grupp oli küllalt suur, siis jagunesimegi kaheks. Algul oli üks grupp rukkiküünis teine aga läks leiba tegema.
Rukkiküünis õpiti tundma eestimaiseid teravilju. Tutvuti maaharimise ja viljakoristusega seotud tegevuste ning töövahenditega. Peksti kootidega vilja, tuulati tuulamissariga, jahvatati jahvekivide, uhmri ning käsikiviga jahu.
Leivatares õpetati tegema leivatainast, küpsetama leiba ning valmistama võimasinaga võid. Iga osaleja sai ise vormida endale väikese leivapätsi, mis küpsema pandi. Räägiti ka leiva tervislikkusest ning leivaga seotud kommetest Seejärel näidati ja räägiti kuidas valmis vanasti või. Iga osaleja sai leiva ja või valmistamise kogemuse võrra rikkamaks.
Veel oli meil võimalus vaadata igasuguseid vanaaegseid sõidukeid. Nii mootorsõidukeid kui ka neid, mida hobused vedasid (vankrid, kalessid jne).
Õppeprogramm lõppes sellega, et meile pakuti peamajas süüa ja kõrvale sai iga laps enda valmistatud leiva, mis oli just ahjust tulnud.
Oli väga hariv ja huvitav väljasõit, arvasid kõik lapsed üksmeelselt.
Fotogalerii